USA: Kulisy powstania Państwa Islamskiego

Homegrown-ISIS-Michael Flynn, emerytowany dyrektor Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA), powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery, że Stany Zjednoczone świadomie nie ingerowały w proces konsolidacji antyrządowych grup dżihadystów w Syrii, które w końcu przerodziły się w Państwo Islamskie. Gabinet Baracka Obamy był w pełni świadom zagrożenia, gdyż DIA jeszcze w w sierpniu 2012 roku przygotowała raport, w którym dokładnie przewidziała późniejszy przebieg wypadków na Bliskim Wschodzie.

 Dokument ten został niedawno odtajniony na mocy Freedom of Information Act (FOIA). Na jego łamach można przeczytać, że salafici, Bractwo Muzułmańskie i Al-Kaida w Iraku są głównymi siłami stojącymi za syryjską opozycją. Dokument przyznaje, że grupy te są aktywnie wspierane przez Zachód, państwa Zatoki Perskiej i Turcję. Autorzy tekstu prognozowali, że „jeśli sytuacja dalej będzie rozwijać się w obecnym kierunku, to istnieje prawdopodobieństwo powstania salafickiego państwa we wschodniej Syrii, co jest na rękę wspierającym opozycję mocarstwom, pragnącym izolacji syryjskiego rządu„. Raport przestrzega przed „straszliwymi konsekwencjami” realizacji tego scenariusza, gdyż umożliwi ona dźihadystom odzyskanie pozycji w Iraku poprzez zjednoczenie ugrupowań sunnickich radykałów na terytorium Bliskiego Wschodu przeciwko uznawanym za heretyków muzułmańskim mniejszościom.

 Jak słusznie przewidziano w raporcie, Państwo Islamskie Iraku (ISI) mogłoby również ogłosić powstanie bardziej uniwersalnego Państwa Islamskiego poprzez unię z innymi grupami terrorystycznymi w Iraku i Syrii, co stanowiłoby wielkie zagrożenie dla jedności państwa irackiego. Rzeczywiście wspomniane grupy połączyły się w Państwo Islamskie (dawniej ISIS/ISIL) i Front Al-Nusra, ugrupowanie bojowe lojalne wobec Al-Kaidy.

 Al Jazeera podkreśla, że generał Flynn jest najwyższym rangą pracownikiem amerykańskiego wywiadu, który przyznał, że Stany Zjednoczone i inne kraje, szczególnie Turcja i państwa Zatoki Perskiej, sponsorowały islamistycznych rebeliantów w celu obalenia prezydenta Baszara Assada. Na pytanie dziennikarza Al Jazeery, dlaczego Flynn nie próbował zatrzymać dostaw broni dla islamskich ekstremistów, były dyrektor DIA oświadczył, że nie leżało to w jego kompetencjach, które ograniczały się wyłącznie do dostarczania wiarygodnych informacji wywiadowczych.

 Gayana Chichakyan, reporterka Russia Today, zapytała Johna Kirby’ego z Departamentu Stanu, o treść odtajnionego memorandum DIA. W ramach odpowiedzi rzecznik tej instytucji, ignorując niewygodne pytanie, oświadczył, że całkowitą winę za powstanie Państwa Islamskiego ponosi syryjski przywódca Baszar Assad, który „nie był w stanie efektywnie rządzić swoim narodem„.

 (na podstawie rt.com opracował RS)

http://xportal.pl/?p=22063

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s