Eksperci New York Times zdziwieni możliwościami rosyjskiej armii.

Rosyjscy wojskowi na bazie Hmeimim w Syrii

Dwa tygodnie nalotów na pozycje PI w Syrii wywołały u zachodnich służb wywiadowczych i przywództwa wojskowego pochwały dla zmian w rosyjskiej armii wskazując na jej zdolność do prowadzenia operacji poza jej granicami i zapewniając demonstrację nowej broni, taktyki i strategii, – pisze New York Times.

Gazeta New York Times zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni rosyjskie siły powietrzne codziennie nanoszą na stanowiska bojowników tyle nalotów, ile koalicja kierowana przez USA wykonuje miesięcznie. Publikacja podkreśla również, że operacja w Syrii „pozwoliła urzędnikom i analitykom znacznie głębiej zajrzeć w armię, którą od ponad ćwierć wieku od upadku Związku Radzieckiego postrzegali jako malejącą, nieznaczną siłę wypełnioną starzejącym się sprzętem i przesączoną korupcją aż tak bardzo, że stanowiła niewielkie zagrożenie poza jej granicami”.

Według gazety operacja w Syrii pozytywnie odzwierciedla modernizację, która prowadzona jest w Rosji od kilku lat mimo ograniczonego budżetu. — Rosja jest teraz siłą militarną, która mogłaby pokonać wszystkich swoich sąsiadów, gdyby byli odizolowani od pomocy Zachodu, — cytuje The New York Times byłego pracownika austriackich sił zbrojnych Gustava Gressela, który również wystąpił z przypuszczeniem, że rozwój sił zbrojnych za prezydenta Putina osiągnął tempo, którego nie obserwowano w kraju od lat 1930-tych.

Omawiając przebieg operacji Rosji w Syrii pracownik Rady Stosunków Zagranicznych Micah Zenko, cytowany przez gazetę, powiedział: „Teraz my wszyscy dowiadujemy się, do czego zdolna jest rosyjska armia”.

Od 30 września Rosja na wniosek prezydenta Baszara al-Asada rozpoczęła naloty punktowe na cele „Państwa Islamskiego” w Syrii. W tym czasie siły powietrzne wykonały ponad 450 nalotów zabijając około 300 bojowników, niszcząc obozy szkoleniowe, stanowiska dowodzenia, składy amunicji i inne obiekty. Ponadto 26 pocisków manewrujących wystrzelono z okrętów Flotylli Kaspijskiej, które pomyślnie uderzyły w obiekty PI.Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji bojownicy PI odnoszą znaczne straty i zmieniają taktykę rozpraszając siły i ukrywając się w zaludnionych obszarach. Na linii kontaktu z syryjskimi wojskami oni stracili większość broni i sprzętu, a wielu członków PI gotowych już jest do opuszczenia strefy działań bojowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził wcześniej, że terminy rosyjskiej operacji w Syrii zostaną ograniczone przez natarcie syryjskich wojsk, ale także wykluczył możliwość użycia Sił Zbrojnych FR w naziemnych działaniach bojowych.

A cóż tak nagle zachodni „eksperci i analitycy wojskowi” poczuli się zaskoczeni możliwościami armii rosyjskiej? Czyżby tak się zachłysnęli „zwycięstwem” na ZSRR że nie zdążyli zauważyć że za prezydentury Putina armia rosyjska zdążyła się na tyle zmodernizować i unowocześnić że w wielu dziedzinach dogoniła lub przegoniła armie zachodu dotąd uważane za najsilniejsze i najnowocześniejsze? I kto tu teraz jest kolosem na glinianych nogach?
przemex
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s