Rosja: „Bomba zegarowa” Lenina

lenin

Podczas poniedziałkowego wystąpienia w Stawropolu prezydent Władimir Putin poddał krytyce przywódcę rewolucji październikowej Władimira Lenina, oskarżając go o brutalne represje, doprowadzenie do porażki w wojnie z Niemcami i podłożenie pod fundamenty państwa rosyjskiego bomby zegarowej w postaci wytyczenia granic republik radzieckich wedle etnicznych kryteriów. Jednocześnie jednak zaznaczył, że nie ma planów usunięcia mumii wodza rewolucji ze znajdującego się na Placu Czerwonym mauzoleum.

 Przywódca Rosji przypomniał o zabójstwie carskiej rodziny i mordowaniu tysięcy księży. Wytknął mu również podminowanie rosyjskiego państwa poprzez promowanie zasady stanowienia narodów, która okazała się bombą z opóźnionym zapłonem, czego efektem jest między innymi wciąż tlący się konflikt w Donbasie, który przekazano Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej wyłącznie po to, by zwiększyć odsetek proletariuszy zamieszkujących jej terytorium. Zdaniem Putina stworzenie przez Lenina Związku Radzieckiego jako federacji państw, które miały prawo do secesji, doprowadziło do rozpadu imperium w 1991 roku.

Jednocześnie prezydent Rosji przyznał, że sam wierzył w komunizm podczas swojej służby w KGB, gdyż idea ta przypominała mu wizję biblijnego raju, jednak rzeczywistość daleko odbiegała od oficjalnie głoszonego ideału.
Wypowiedź Putina jest dość niezwykła, gdyż do tej pory rosyjski prezydent unikał komentarzy na temat bolesnych kart historii kraju, by nie tworzyć w ten sposób niepotrzebnych podziałów. O ile potępienie terroru z okresu rządów Józefa Stalina była częstym elementem wystąpień rosyjskiego przywódcy, o tyle Lenin pozostawał poza krytyką. Według obserwatorów sytuację zmieniła wojna w Donbasie, której praprzyczyną była właśnie polityka wodza rewolucji październikowej. Członkowie komunistycznej opozycji gwałtownie zareagowali na tę wypowiedź prorokując, że historia nie wybaczy Putinowi krytykowania Lenina.

(na podstawie rt.com i theguardian.com opracował RS)

http://xportal.pl/?p=24297

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.