Dzień Katastrofy – kolejna rocznica.

Palestyna 1948, początki wysiedlania

Zbliża się kolejna rocznica Dnia Nakby albo, patrząc z drugiej strony lustra, prawie równoczesna rocznica proklamowania niepodległości Izraela, czternastego maja 1948.

Nakba to po arabsku „katastrofa” – يوم النكبة Yawm an-Nakba, dosłownie  „Dzień Katastrofy”, przypada dzień później, piętnastego maja. Przypominanie o niej jest tępione w Izraelu, a w krajach zachodnich zwalczane przy pomocy intensywnej propagandy oraz przepisów prawnych, skierowanych rzekomo przeciw „antysemityzmowi”, ale sformułowanych w taki sposób, że mogą być również stosowane do tłamszenia krytyki ideologii Syjonizmu i politycznych wybryków państwa Izrael.

W 2011 roku Knesset uchwalił prawo, pozwalające na zaprzestanie finansowania z budżetu instytucji upamiętniających Nakbę. Przepis, wraz z zakazem wspominania o niej w izraelskich podręcznikach szkolnych, wymierzony jest głównie w szkoły dla 20% arabskich obywateli Izraela, ale także w żydowsko-arabskie organizacje pozarządowe, próbujące budować pomosty pomiędzy żydami i Palestyńczykami.

Na terenie własnym izraelska policja i służby rutynowo odmawiają wydawania zezwoleń na publiczne upamiętnianie rocznicy katastrofy przez izraelskich Palestyńczyków.

Na Terenach Okupowanych izraelska armia bezlitośnie i bez ograniczeń rozbija i tłumi wszelkie rocznicowe demonstracje.

Jak co roku Izrael i jego apologeci będą po raz kolejny hucznie świętować i szczycić się dorobkiem państwa „żydowskiego” (w cudzysłowie, bo mieszka w nim co najmniej 20% obywateli innych wyznań). Będą akademie, seminaria, flagi, przemówienia i depesze gratulacyjne od polityków z „zaprzyjaźnionych” krajów. Oficjalnych uroczystości nie zakłóci oczywiście nic, co mogłoby przypomnieć w jaki sposób kraik ten powstał.

Jak powiedział kiedyś Stalin, „pojedyncza śmierć to tragedia, milion zabitych to statystyka”. Kiedy mówi się więc o ośmiuset tysiącach Arabów wypędzonych w 1948 roku w czystkach etnicznych, o co najmniej 13 tysiącach cywilnych ofiar towarzyszących im masakr, o 400 zrównanych z ziemią wsiach, mamy do czynienia ze statystyką, której liczby przerastają możliwość ludzkiej empatii.

Żeby tego uniknąć, przyjrzyjmy się więc bliżej pojedynczemu, choć bardzo typowemu epizodowi tworzenia państwa „żydowskiego”, którym Syjoniści  tak się chlubią, na przykładzie niewielkiej wioski Abu-Szusza, 8 km od miasta Ramle, dziś w środkowym Izraelu.

 

Abu Susza, kiedy jeszcze żyła

 

Abu Susza, gdzie tańczyły dzieci

 

Wieś, istniejącą co najmniej od początku XIX w., zamieszkiwało w 1944 roku, w 233 domach, ok. 970 palestyńskich muzułmanów. We wsi był meczet i dwa sklepy. W 1947 roku założono szkołę podstawową dla 33 uczniów. Mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa, uprawiając ok. 250 ha pszenicy i 5,5 ha dobrze nawodnionych sadów owocowych.  Ot, typowa prowincjonalna palestyńska wioska, podobna do 400 innych. W maju 1948 roku historia wsi została gwałtownie i krwawo zakończona. Żydzi zaczęli atakować Abu Szusza w kwietniu. Mieszkańcom udało się odeprzeć rajdy syjonistycznych bojówkarzy, ale nie byli w stanie odeprzeć decydującego ataku, który nastąpił 13 maja, na dzień przed deklaracją niepodległości Izraela. Wieś zajęła wtedy Giwati, brygada formowanej z terrorystów Hagany  i Palmach izraelskiej armii. Kilku mieszkańców uciekło, większość pozostała w swych domach. Giwati została bardzo szybko zastąpiona przez uzbrojoną milicję z kibucu Gezer, a później przez brygadę Kiriati.  21 maja przedstawiciele Arabów zaapelowali do Czerwonego Krzyża o interwencję w celu zatrzymania barbarzyńskich aktów we wsi, ale nawet gdyby żydzi przejmowali się Czerwonym Krzyżem, jakakolwiek akcja byłaby w najlepszym razie „musztardą po obiedzie”.

Arjeh Jitzhaki, izraelski historyk z Uniwersytetu Ben Ilan w Tel Awiwie, tak oto opisuje wydarzenia w Abu Szusza, na podstawie anonimowych zeznań członków Khmeil Miszmar (Gwardia Izraelskiej Armii):

„14 maja, o świcie,  oddziały brygady Giwati zaatakowały wieś. Uciekających mieszkańców koszono z broni maszynowej. Innych zastrzelono na ulicy, lub zarąbano siekierami.  Jeszcze innych ustawiono pod ścianą i roztrzelano. Żołnierz brygady Kiriati wziął do niewoli 10 mężczyzn i 2 kobiety. Wszyscy zostali zabici, z wyjątkiem młodej kobiety, która została zgwałcona i której się potem „pozbyto”. Żaden mężczyzna z tej grupy nie pozostał przy życiu, kobietom kazano pochować trupy.”

Abu Susza, Nakba

21 maja wypędzono resztę arabskich mieszkańców wsi.  Na jej gruntach żydzi założyli w 1948 roku osiedle Ameilim, a następnie, w 1951 roku, moszaw (spółdzielnię rolniczą) Pedaja. Ruiny arabskich domów zostały zrównane z ziemią w 1965 roku, z polecenia izraelskiej Agencji Zarządzania Ziemią, podobnie jak pozostałości innych 400 wyczyszczonych etnicznie wsi, w ramach rządowej akcji pozbywania się „skaz na krajobrazie”.

 

Krajobraz księżycowy, pozostały po wsi

 

Według badań przeprowadzonych przez historyków z palestyńskiego Uniwersytetu Birzeit w Ramallah, w Abu Szusza zmasakrowano od 60 do 70 ludzi.  Liczba ta jest potwierdzona przez odkrycie w 1995 roku na terenie byłej wsi masowego grobu, w którym znaleziono 52 szkielety.

Abu Szusza jest tylko jednym z epizodów budowy syjonistycznego państwa, jedną z 10 większych i ponad 100 pomniejszych masakr (wedle badań prof Jitzhaki), towarzyszących czystkom etnicznym.

„Ojciec” Izraela, Ben Gurion, w ataku – jak dowiodła historia – czystego chciejstwa tak oto podsumował Nakbę: „Starsi wymrą, młodzi zapomną”.  Minęło 69 lat, prawie wszyscy starzy już wymarli, mimo to kolejne pokolenia wypędzonych i ograbionych wciąż pamiętają. Nakba nie skończyła się zresztą z ogłoszeniem niezależności syjonistycznej kolonii. Masakry, wypędzanie, grabieże, szykany, prześladowania trwały nieprzerwanie aż do dziś i trwają nadal. Nie zmiecie tego pod dywan nawet najbardziej hałaśliwe i tryumfalistyczne oficjalne świętowanie syjonistycznej rocznicy.

Autor, gościnnie: Herstoryk

~ * ~

Czteroodcinkowy film dokumentalny Al-Nakba, ocinek 1:

za: https://pracownia4.wordpress.com/2017/05/15/dzien-katastrofy-kolejna-rocznica/
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Dzień Katastrofy – kolejna rocznica.

 1. Polak-Słowianin pisze:

  Ajatollah Chomeini miał powiedzieć kiedyś, że „ten reżym okupujący Jerozolimę zniknie z kart historii”.
  Dzieje się tak z każdym reżymem prędzej czy później.
  Tak samo i na chrześcijaństwo przyjdzie czas i również przestanie istnieć.
  Myślę, że większość ludzi pragnie spokojnie i pokojowo żyć, ale niestety zjeby też się trafiają i o dziwo z powodzeniem nakręcają spiralę zbrodni.

  Polubione przez 1 osoba

 2. opolczykpl pisze:

  O ludobójstwie dokonywanym na Palestyńczykach należy pamiętać. Ja o nim wspominałem u mnie nie raz. Choćby tu:
  https://opolczykpl.wordpress.com/2014/07/17/solidarni-z-palestynczykami/

  A oprócz tego w wielu tekstach poświęconych polityce globalnej i wojnie krzyża z półksiężycem na obstalunek gwiazdy Dawida.
  Co jeszcze…
  Jednym z powodów nagonki na Rosję i prezydenta Putina jest i ten, że zdecydowanie stoi on po stronie Palestyńczyków i domaga się utworzenia suwerennego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie.
  W związku z Palestyńczykami mam jedno nieprzyjemne wspomnienie. Kilka lat temu przyjąłem jako współautora na mój blog Wiedmira, admina Słowianolubii. Miał w sumie dobre teksty. Niestety krótko po jego inauguracji u mnie pewnego dnia wrzucił na blog tekst dotyczący konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w którym proponował, abyśmy stali po stronie Izraela. Byłem zaszokowany. Natychmiast wywaliłem i tekst i Wiedmira z mojego blogu.

  Polubione przez 1 osoba

 3. opolczykpl pisze:

  PS

  Po tym jak wywaliłem Wiedmira, napisałem szybciutko tekst: „Jak to jest z tym islamem”.
  Była pod nim ostra zażarta dyskusja.
  https://opolczykpl.wordpress.com/2014/07/27/jak-to-jest-z-tym-islamem/

  Przemex nie zawiódł mnie wtedy! I już wtedy pokazał, że ma głowę nie od parady.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Polak-Słowianin pisze:

  „Jednym z powodów nagonki na Rosję i prezydenta Putina jest i ten, że zdecydowanie stoi on po stronie Palestyńczyków i domaga się utworzenia suwerennego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie.”

  No i wszystko jasne.
  Nie wiem, czy w Izraelu funkcjonuje jakaś religia pierwotna, animistyczna, nic nie mogę znaleźć na ten temat.

  Polubienie

 5. opolczykpl pisze:

  Mirek – po polsku nic nie znajdziesz. Po angielsku lub niemiecku już tak. W Izraelu jest kilka grupek pogańskich. Jedną z nich jest „Dom Aszery” – grupka wyznawców tej pogańskiej bogini semickiej, przedjudaistycznej naturalnie. Jest też grupa „Lud Ziemi” – także pogańska, choć chyba skażona syjonizmem:
  http://www.haaretz.com/print-edition/features/paganism-returns-to-the-holy-land-1.272627

  Ale początek zrobiony. U mnie kilka lat temu w dyskusji pojawiła się informacja o pogańskich grupkach w Izraelu, co mnie niezmiernie ucieszyło. Ale życia łatwego nad Jordanem oni nie mają. Są wściegle zwalczani przez rabinat.

  Polubienie

 6. Polak-Słowianin pisze:

  Andrzej – dziękuję.
  W google tłumaczu można coś niecoś wyłapać o czym mowa, znalazłem fajne zdanie:

  „‚Judaizm jest religią, jest to coś narzuconego i sztucznego’ – powiedział Samuel, który prowadzi forum pogańskie w portalu Tapuz”.

  Ano właśnie. Animiści (nie przepadam za tą zewnętrzną nazwą) są według mnie bardziej zaawansowani w pewnych aspektach od szalonych religiantów, ponieważ bezpośrednio patrzą duchowo na wszystko. Religianci natomiast kłócą się i walczą np. o prawdziwość swoich bogów, przekazów zamiast pokojowo współegzystować (z powodu duchowego spojrzenia). Patrzą i nie widzą.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s