Letnie przesilenie – Kupalnocka – Noc Kupały – prastare solarne święto Słowian…

blog polski

.

.

Letnie przesilenie, kiedy (z wyjątkiem obszaru podbiegunowego, gdzie trwa polarny dzień) na półkuli północnej noc jest najkrótsza, było świętem we wszystkich kulturach pogańskich. Także u Słowian święto letniego przesilenia Słońca było okazją do radosnych zabaw i igraszek przy ogniskach, nad wodą. Nie wnikam w obecną nazwę tego święta (Kupalnocka, Noc Kupały), u Słowian prawdopodobnie nie znaną:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupa%C5%82y#Nazwa_i_geneza
.

Nie wiemy, jak to święto nazywali nasi przodkowie w czasach przed najazdem rzymskiej szubienicy, gdyż do czasów obecnych nie przetrwała nigdzie wiarygodna słowiańska nazwa tego święta. Ale jest to w sumie mało istotne. Słowianie zresztą też nie łamali sobie zapewne głów nad tym, jak to święto nazywać. Oni je po prostu radośnie świętowali. Noc letniego przesilenia była w sumie szczególnym świętem. Wprawdzie afirmacja życia i radość z niego były immanentą cechą kultury Słowian i widoczne były na każdym kroku, ale obchody przesilenia letniego były wręcz eksplozją czy kulminacją owej afirmacji…

View original post 330 słów więcej

Reklamy

10 thoughts on “Letnie przesilenie – Kupalnocka – Noc Kupały – prastare solarne święto Słowian…

 1. Oczywiście duże podziękowania dla Opolczyka jak zwykle .
  Na WPS ani słowa mimo uwagi pana o nicku Pimpuś .
  Jakoś 24 grudnia PAZIEM nie zapomniał umieścić pięknych życzeń w wigilię .
  Nie piszę tego dlatego aby wbijać jakiś klin między Opolczyka , Przemexa a PAZIEM . Panowie nic z tych rzeczy . Piszę od siebie co mnie na tym WPS wkurwia . Przynajmniej tyle mogę zrobić tutaj na blogu Przemexa i Przemex mnie nie obrazi ani nie da mi blokady .

  Polubienie

  • Panowie jeszcze jedno . Może was irytować że używam tylu słów niecenzuralnych ale jak kiedyś pisałem u nas na wsi prawie każdy chłop a i większość bab klnie niesamowicie . Wyrazy na kur… , hu…. na porządku dziennym . Oczywiście są wyjątki ale niewielkie . W przyległych wioskach jest jeszcze gorzej . Po prostu wiecie to tak przechodzi z ojca na syna .Mnie np kląć nauczył ojciec gdy byłem dzieckiem .
   Jeżeli jeszcze pożyję postaram się hamować .

   Polubienie

   • Zyga, w moim domu i rodzinie czy w okolicznych wioskach jest identycznie. Wulgarny język jest na porządku dziennym, niestety sam tym przesiaklem, choć staram sie hamować, ale czasem nie da rady. Jak od rana do nocy słyszy się taki język wplatany co drugie słowo w zdaniu to nie ma rady. Szczególnie jak mnie coś z równowagi wyprowadza to wtedy jest różnie. No ale taka specyfika polskiej wsi, wulgarnosc, głębokie skatoliczenie, alkoholizm, bieda, często rozmaite patologie i inne dramaty. Zresztą niejednokrotnie ludzie nie odnoszą się do siebie po imieniu, nawet jak są bliską rodziną, wulgarne wyzwiska są na porzadku dziennym. 😉

    Polubione przez 1 osoba

    • Przemexie .Po prostu nic dodać nic ująć do twojej wypowiedzi a chciałem trochę siebie tym wpisem usprawiedliwić bo Opolczyk kiedyś pisał że prawdziwy Słowianin nie powinien przeklinać .Dziękuję że mi odpowiedziałeś .
     Teraz żegnam się na dłużej .Idę do szpitala ,ale mam nadzieję że się jeszcze odezwę .

     Polubione przez 1 osoba

 2. Pingback: Letnie przesilenie – Kupalnocka – Noc Kupały – prastare solarne święto Słowian… | czasnazmiany

 3. Panowie – Przemex – Polak Słowianin – KAZ – Opolczyk nie uwierzycie w to co teraz napiszę .
  Odkryłem wczoraj .
  Na parchatej telegazecie strona 666 u góry zobaczycie napis po lewej stronie napis :
  NOC KUPAŁY 2017 po prawej horoskop słowiańskich żywiołów .
  OCZYWIŚCIE TRZEBA WYSŁAĆ SMS I ZAPŁACIĆ ABY TAKI HOROSKOP NA SMARTFONA CZY KOMÓRKĘ DOSTAĆ .
  I NIECH MI KTOŚ POWIE CZY ŻYD TO NIE JEST TAKI WPEŁZACZ WSZĘDZIE WLAZIE WSZĘDZIE WPEŁŻNIE DO KAŻDEJ HISTORII , KULTURY ABY TYLKO ZAROBIĆ .
  OJ MOŻE PASTUSZKA MA RACJĘ ŻE ONI NIE MAJĄ ŻADNEJ HAPLO GRUPY .
  DO SPRAWDZENIA :
  PARCHATA TELEGAZETA . STRONA 666 . NOC KUPAŁY 2017 . ODPŁATNY HOROSKOP WSZYSTKICH ŻYWIOŁÓW SŁOWIAŃSKICH NA KOMÓRKĘ BĄDŻ SMARTFONA .
  WYSTARCZY WYSŁAĆ DO BIEDNYCH ŻYDÓW SMS ABY DOSTAĆ TAKI PEŁNY HOROSKOP NA NASZE SŁOWIAŃSKIE SMARTFONY BĄDŻ KOMÓRKI .
  MAMY KRYZYS BIEDNY ŻYD MUSI ZAROBIĆ .
  PANOWIE DO CHOLERY DLACZEGO NASZE PLEMIĘ MUSIAŁO AKURAT NATRAFIĆ NA TAK INTELIGENTNY LUD KTÓRY NAS SŁOWIAN DYMA JUŻ OD SETEK LAT .
  DO CHOLERY DLACZEGO ?

  Polubienie

 4. Czytelnicy bloga Przemexa nie możecie się dać oszukać ponieważ parcharnia widzi że rodzimowierstwo rośnie w siłę i próbuję wpełznąć do nas i jak to parchaty na nas teraz kręcić lody jak robiło to z chrześcijaństwem przez setki lat które samo spłodziło .
  Naprawdę nie śmie Opolczykowi czegoś proponować ale może przemyślałby sprawę i poświęcił temat temu zjawisku u siebie na blogu .

  Druga moja uwaga a raczej zapytanie .
  Nie za bardzo rozumiem po co to żydostwo tak opiera się na tej ochronie . W biznesach jakie prowadzą w Polin zatrudniają setki szabesgojów ochroniarzy i to za psie pieniądze . Poziom tej ochrony i tak jest marny bo trzech dzieciaków z gimnazjum by ją unieszkodliwiło np ochrona w super i hipermarketach wszelkiej maści .
  Zobaczmy już od wielu lat durny goj sponsoruje luksusową cholernie drogą ochronę Kalksteina kto wie czy nie liczoną w milionach złotych ponadto sponsoruje głupi goj z Polin istnienie i funkcjonowanie partyjek żydowskich od prawa i lewa a Ziemiński płacze bo mu goj żałuje 10 PLN wpłaty na WPS .Przemex płacze bo Polak biedny i nie ma .
  Skoro Przemexie goj taki biedny dziad to skąd ma miliony na sponsoring ochrony Kalksteina od wielu lat a sprawa ciągnie się od dawna przynajmniej od tego momentu jak Cyba dopuścił się mordu zresztą i tak pośrednio winne partyjki żydowskie bo to one poprzez swoją działalność rozhulały u głupich gojów nienawiść graniczącą z potworem .
  Wczoraj wszystkie pejsatkowe portale pokazywały jak spędza wakacje Kalkstein pływając statkiem po jakimś bajorku i patrząc w wodę .
  Jak zwykłe obok niego tłum szabasgojów latających wokół cysorza Polin jak gruba zdrowa mucha obok gówna krowiego na pastwisku .
  Ludzie – Słowianie – nasi bracia – kiedy wy zmądrzejecie do cholery kiedy ?
  Pozdrawiam wszystkich moich przyjaciół na blogu Przemexa.

  Prośba do KAZA
  KAZ przyjacielu może napiszesz coś w odpowiednim temacie jak wygląda kwestia ochrony pejsatych w biznesach jakie prowadzą w USsrace .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.