Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

godło ZSRR

 

W dziale „ZSRR” można wrzucać materiały dotyczące historii powstania, rozwoju i upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz Układu Warszawskiego.

260 thoughts on “Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

 1. Coś miał pecha ZSRR do nazwiska Diatłow.

  1. Po pierwsze zaangażowanie militarne w Afganistanie.
  2. Pomoc gospodarcza niektórym biednym krajom świata.
  3. Awaria i eksplozja reaktora w Czarnobylu, gdzie nie licząc kosztów samego bloku z reaktorm – sama likwidacja skutków awarii wyniosła około 20 miliardów USD.
  4. Przy spadających na łeb, na szyję cenach ropy.
  5. Przy wrogie i haniebnej polityce tak zwanego Zachodu na czele z USA.

  Pytam, który to kraj, to wszystko by wytrzymał przy jednocześnie trawiącej od wewnątrz V kolumnie?

  A może zastępca głównego inżyniera na bloku IV tego chciał?
  Niektórzy po tym mówili, że idiota chciał zobaczyć, jak wybucha reaktor, no i zobaczył!

  Polecam!

  Polubione przez 2 ludzi

  • Powinno być.
   3. Eksplozja reaktora w Czarnobylu, gdzie nie licząc kosztów samego bloku z reaktorem – sama likwidacja skutków awarii wyniosła około 20 miliardów USD.
   Przepraszam!

   Polubienie

 2. https://przemex.wordpress.com/about/comment-page-81/#comment-35144
  Gniewko Jantar o Lipiec 12, 2019 o 3:40 pm

  Czasem nawet żydopedia napisze coś, czego chyba raczej wolałaby unikać. (poniższy tekst to chyba jakieś niedopatrzenie cenzorów żydopedii. Pamiętacie, gdy tłumaczyłem, różnice między faszyzmem Hitlera a narodowym socjalizmem (prawdziwym krajów RWPG) u Opolczyka?
  Okazuje się, że…
  A zresztą… Poczytajcie sami; oto fragment z żydopedii dotyczący Kim-Ir_Sena:

  „Kim wbrew zaleceniom ZSRR nie przeprowadził procesu destalinizacji. 30 sierpnia 1956 północnokoreański polityk Choe Chang-ik wygłosił przemówienie, atakując Kim Ir Sena za koncentrowanie władzy partii i państwa w swoich rękach oraz skrytykował linię partii stawiającą na uprzemysłowienie. Choe skrytykował także istnienie państwa policyjnego. W odpowiedzi na krytykę Kim Ir Sen obiecał przeprowadzić reformy, do których jednak nigdy nie doszło, a opozycja partyjna musiała udać się na emigrację do Chin i została usunięta z Komitetu Centralnego. We wrześniu 1956 roku radziecko-chińska delegacja udała się do Pjongjangu z „instrukcjami” dla Kim Ir Sena, by zaprzestał wszelkich czystek i ponownie nawiązał współpracę z liderami Yan’an i frakcji radzieckiej. Drugie plenum KC, które odbyło się 23 września 1956 roku, oficjalnie ułaskawiło przywódców opozycji, ale w 1957 roku czystki zostały wznowione i w 1958 roku frakcja Yan’an przestała istnieć[26].

  Sytuację Kima polepszyło rozpoczęcie się rozłamu sowiecko-chińskiego[25]. W trakcie rozłamu Kim manewrował pomiędzy oboma socjalistycznymi mocarstwami. W 1961 roku podpisał traktat o przyjaźni i wzajemnej współpracy z Zhou Enlai, a następnie udał się do ZSRR i podpisał podobny traktat[27]. Od 1962 roku w kwestiach ideologicznych poparł Komunistyczną Partię Chin. Zwłaszcza po XXII Zjeździe KPZR, Partia Pracy Korei skrytykowała radzieckich przywódców za rewizjonistyczną politykę, oraz za teorię Chruszczowa o pokojowym współistnieniu[25]. W 1962 roku Korea Północna poparła Chiny w wojnie z Indiami oraz skrytykowała wycofanie się ZSRR z kryzysu kubańskiego. Związek Radziecki odpowiedział, odcinając pomoc dla KRLD, przyczyniając się do poważnego osłabienia przemysłu Korei Północnej[28]. Pomocy nie mogły udzielić także Chiny, pogrążone w chaosie rewolucji kulturalnej. Rewolucja kulturalna spowodowała w końcu wycofanie się Korei z poparcia dla Chin, zarzucając Mao Zedongowi dogmatyzm i lekkomyślność, a nawet oskarżając o przyjęcie „teorii permanentnej trockistowskiej rewolucji”, która była uważana za poważną herezję w świecie komunistycznym[28].”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.